OKULLARIMIZ GÜVENLE AÇILABİLİR

COVİD-19 nedeniyle dünyada ve ülkemizde salgın hastalıktan toplumun tüm kesimleri bir şekilde olumsuz etkileniyor.

En çok ve uzun süreli etkilenen kesim ise maalesef öğrencilerimiz oldu. Okulları kapalı… Uzaktan eğitim ile öğretim yapılmaya çalışılıyor.

18 milyon öğrencimiz var yaklaşık olarak. Bunun 4 milyonu şu anda uzaktan eğitime erişemez durumda. Fiili uzaktan eğitim alan öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin teknolojiye ulaşamaması/ aksaması nedeniyle de bu oran neredeyse  %50 uzaktan eğitimden mahrum kalıyor. Devletimizin ve özel kesimin uzaktan eğitim için çabası yoğun… Ancak bir gerçek var ki dünyanın hiçbir ülkesinde yüz yüze eğitim yerine, uzaktan eğitimi bu kadar öne çıkaran da yok. İşin en tehlikeli boyutu da saatlerce ekrana bağlı kalan çocuklarımızın –zaten buna eğilimliler- kişiliklerinde oluşacak yalnızlaşma, akran – arkadaş ilişkilerinden yoksun kalma, sosyal yaşamdan uzaklaşmanın üzerlerinde yaratacağı travmalardır. Bu travmalar gelecekte ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkacaktır.

Şu halde…

 • Okullarımızda gerekli üst düzey önlemler alınarak en kısa zamanda tüm sınıflarda yüz yüze eğitime başlanmalıdır. Pek çok okulumuz gereken önlemlerini zaten aldılar ve hazırlar.
 • COVİD – 19 salgınında en masum kesim çocuklarımızdır. Onlara bulaşma ya da onların bulaştırma riski en düşük orandadır.
 • Okullar en güvenilir toplu yaşam merkezleridir. Sokaktan her zaman güvenlidir.
 • Öğrencilerimizin COVİD – 19 vb. bulaşıcı hastalıklarına karşı korunması yetişkinlere göre daha kolaydır.
 • Öğrencilerimiz, ailelerin ve okulun karşılıklı alacakları tedbirlerle bu zorlu günlerin tamamını ev – okul – ev arasında oluşturulacak güvenli yol ile sağlıkla geçirebilirler.
 • Öğrencilerin, ailenin gözetimi dışında kafe –avm- çarşı – pazar vb. yerlere gitmeleri – oturmaları, buraları kullanmaları yasaklanmalıdır.
 • Öğrencilerimiz en küçük rahatsızlıklarında okula gönderilmeyip, senkron olarak sınıflarından canlı derse katılımları sağlanarak, eğitimlerini sınıf ortamından almaları sağlanmalıdır.
 • Uzaktan eğitim için hemen herkes bir şekilde seferber oldu bugünlerde… Bu kaynaklar okullarımızın temizlik, dezenfektan ve COVİD – 19 ‘dan korunma tedbirleri için  çok rahatlıkla kullanılabilir.

SONUÇ:

 • Uzaktan eğitimi (öğretimi) ön plana çıkartarak, çocuklarımızı gerçek eğitim ortamından uzaklaştırmayalım. Okullarımızı acilen açalım.
 • Bu uygulama uzun süreli olduğu takdirde, saatlerce ekran başında kalan çocuklarımızın üzerinde telafisi mümkün olmayan kişilik bozulmalarını ve yalnızlaşma duygusu gelişecek, gerçek hayatın yerine sanal hayat etkili olacaktır. Arkadaşlarını da sanal ortamdan seçeceklerdir. Hayatlarında sanal kahramanlar olacaktır hep.
 • Çocuklarımız, COVİD – 19 ‘un en az bulaşan ve bulaşma riski en düşük olan kesimidir.
 • Uzaktan eğitim ile uzaktan eğitime erişen ve erişemeyen kesimler / kişiler arasında haksız rekabet ortamı hızla büyümektedir. Bu farklılaşma da ileride çok daha büyük sorunları çıkaracaktır karşımıza.

BİZ YETİŞKİNLER GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIRSAK ÇOCUKLARIMIZ OKULLARINA KAVUŞURLAR.

 OKUL, EĞİTİM YUVASIDIR VE DAİMA SOKAKTAN GÜVENLİDİR.

İlişkili Haberler