BÜTÇE 167 MİLYON LİRA

Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, bütçe görüşmelerinin yapıldığı Kasım ayı olağan Meclis Toplantısının 2. Birleşiminin sonunda belediye meclis üyelerinden gelen soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Toplantı bitiminde AK Partili Belediye Meclis üyesi Abdurrahman Kırgız’ın 167 milyon tl olarak belirlenen belediye bütçesi ile ilgili olarak Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’na “Siz ne söylemek istersiniz? Yani gelirlerimizin artmış olmasıyla giderlerimizi nerelere yatırım yapmayı düşünüyorsunuz? Bunu bir kısaca paylaşırsanız, bu vesileyle kamuoyunu da aydınlatmış olursunuz” dedi. Bu soru üzerine Başkan Bakkalcıoğlu gündem dışı değerlendirmelerde bulundu. Başkan Bakkalcıoğlu bütçe konusunda yaptığı bilgilendirmede “ 167.000.000 TL’lik bir bütçemiz var. Burada büyük yatırımlarımız var. Bu yatırımların finansmanı için kredi kullanmayı planlayan bir bütçe değil. Ama önü de kapalı değil kredi kullanımında. Ancak gayrimenkullerimizin satışı ile finanse edeceğimiz projeler var. Bütçe buna göre düzenlenmiştir. 167.000.000 TL’lik bütçe geçmiş yıllara göre biraz size yüksek gözükmüş olabilir ama şöyle bir durum var; hükümetimizce yeniden değerlendirme katsayısı %36,12 olarak açıklanmıştır. Bütün kamu gelirleri, vergi gelirleri genel anlamda bu %36,12 katsayısı uygulanır. Bu nedenle bütçemize milli vergi gelirlerinden nüfus başına gelen paylar göz önüne alınmıştır. Ayrıca diğer gelirlerin de belli oranlarda artacağı düşünülmüştür. Ancak ben şuan itibari ile sizi bilgilendireyim; şuan itibari ile 2021 yılı 115.000.000 TL olarak tasarladığımız, oylayıp kabul ettiğimiz bütçenin, 106.000.000 TL 16 kasım itibari ile gelirimiz var. Yani gelir kesin hesabımız daha yıl sonunda çıkacak ama gelir kesin hesabımız gün olarak 106.000.000 TL. Bunun 112.000.000 ila 115.000.000 TL arasında yıl sonunda gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Bu yüzde 98’lere varan bir bütçe gerçekleşmesidir ki yıllardır Bozüyük’te bir çok ilde, bir çok belediyelerde olmayan bir gerçekleşme oranıdır. Onu söyleyeyim. 115.000.000 TL’lik gerçekleşen bütçemizi yeniden değerlendirme katsayısı ile göz önüne alırsanız zaten bizim hazırladığımız bütçeye de ulaştığını görebilirsiniz” dedi. Başkan Bakkalcıoğlu giderler ve yatırımlar konusunda da “Yatırımları önceden planladığımız ve bizim raporlarımızda, stratejik planımızda belirlediğimiz yöntemle götürmeye çalışacağız.” dedi.

Ardından Meclis Üyesi Abdurrahman Kırgız’ın alt yapı planlaması ile ilgili sorduğu soru üzerine Başkan Bakkalcıoğlu “Belediyemizin devlet su işlerine başvurusu olmuş. Arıtma tesisi ile ilgi yer tahsisimiz yapılmış. Projesi başvurulmuş, Devlet Su İşlerinin yapmasını bekliyoruz. Devlet Su işlerinin yatırım programında tesisimiz, tüm detayıyla birlikte ama yapmıyor. Neden yapmıyor bilemiyorum. Her sene, senede bir kaç kez yazışıyoruz. Su şebekesi ile de daha önce bilgilendirmiştim ama bir Avrupa Fonu projesine girmek üzere belediyemiz anlaşma yapmış. Sanıyorum 2014 yılında yapmış. Ondan sonraki yıllarda bir durağanlaşma olmuş. İlk etapta yüzde 85 hibe desteği, yüzde 10 da bakanlık hibe desteği ile yüzde 5’i belediye finansa edecek şekilde anlaşma imzalanmış. Fakat her nedense daha sonraki yıllarda hibe desteği yüzde 65’e düşürülmüş. 34.000.000 Euro gibi bir rakamdan söz ediyorum. Yuvarlak söylüyorum. 33.000.000 Euro küsurdur. Yüzde 35’inin öz kaynakla sağlanması gibi bizce çok saçma bir uygulamaya geçilmiş. Yani diğer anlamda hibe desteği geri alınmış. Biz yazışmalarımızı yaptık. O yazışmalar sonucunda, öncelikli taleplerimizi de belirttik ancak ilgili kamu biriminden, Ankara’dan bir yanıt alamıyoruz arkadaşlar. Ama biz elimizden geldiğince altyapıda, suda olsun, kanalizasyonda olsun ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Tümden yenileme gibi bir işlemin olma ihtimalini Ankara’da ki kararın vermesini bekliyoruz. Bu bizden önce yapılmış anlaşmalar doğrultusunda ama vermiyor. Neticede bize Ankara kanalı ile kararlar geldiği için bizim Avrupa Birliği ile direkt bir görüşmemiz yok. Biz direkt Ankara’daki merkezi hükümetin kurumlarıyla irtibata geçiyoruz.” dedi. Konuşmasının devamında alt yapı çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Başkan Bakkalcıoğlu “Mesela bu sene Baharözü’nün komple kanalizasyon sistemini yaptık. Daha önce foseptik ve kötü kokular içinde yaşayan bir mahallemizi kurtardık. Karayolları arkasını kurtardık. Su şebekesinden yararlanan İçköy, Baharözü gibi bölümlerde çok yoğun yaşanan su sıkıntılarını giderdik. Kendi içindeki su şebekesi ile ilgili yeni gereken boru tesisatları döşüyoruz. İlgili tamirleri de hızla yapıyoruz. Ana ishale hattımızın kanal boyunda tam depoya geçiş bölgesinde geçmişte yapılan ana borudaki tüm Bozüyük’ü besleyen, daha doğrusu kuzey Bozüyük’ü tamamen besleyen, Bozüyük’ün 3/4 besleyen ana borunun ek yerlerini, zamanında yapılan hatalı imalatları 1-2 gün bile sürmeyen su sıkıntıları ile hallettik. Bizim o nedenle altyapıda bir sıkıntımız yok ama dileğim odur ki Ankara’dan bize olumlu haberler gelir.” dedi.

Son olarak AK Partili Belediye Meclis üyesi İsmail Seyhan’ın 4 Eylül Mahallesi’nde bazı bölgelerde üst katlara su çıkmaması ile ilgili dile getirdiği sorun üzerine Başkanımız Bakkalcıoğlu, 4 Eylül Mahallesi’nde böyle bir sıkıntı yaşanmadığını, ancak Tekke Mahalle’de böyle bir sorun olduğunu belirterek   “Tekke Mahalle’de çok eski dönemlerden bir sıkıntı var. Bunun sebebi, bizim üst kademe depolarımızın kotuyla Söğüt yolunun yakınlığıdır. Biz bu sene yatırım programımıza sırf Tekke Mahalle’ye hizmet verecek, 500 tonluk Kızıltepe’de daha üst rakımda bir noktada olacak bir depoyu projelendirdik, planlamaya aldık. O sıkıntıyı da gidereceğiz.” dedi.

İlişkili Haberler