15 TEMMUZ’DA DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK

-BOZÜYÜK’TE “15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ” ANMA TÖRENLERİ DÜZENLENDİ
Bozüyük’te 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında anma törenleri düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenler başlamadan önce alana giren Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, görevli personele kolaylıklar dileyerek alanda bulunan çocukları ve hemşehrilerini selamladı, onlarla sohbet etti.
Gün boyu gerçekleştirilen 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri ilk olarak İntikamtepe Şehitliği’nin ziyaret edilmesi ile başladı. Şehitlik ziyaretinde saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu,  saygı atışı yapıldı, protokol üyeleri tarafından Şehit mezarlarına karanfil bırakıldı. Şehitlerimiz için okunan Kuran-ı Kerim Tilavetinin ardından İlçe Müftümüz Mustafa Topal tarafından dua edildi. Okunan duanın sonrasında İlçe Kaymakam Hasan Yaman şehitlik anı defterini imzaladı. Şehitlik ziyaretinin ardından Protokol üyeleri İlçe Halk Kütüphanesi’nde 15 Temmuz konulu “Kitap Sergisi”nin açılışını yaparak sergiyi gezdi ve sergilenen kitapları inceledi. Daha sonra merkez Kasımpaşa Camii’nde şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okunarak Hatim Duası yapıldı. Kılınan öğle namazının ardından ise vatandaşlara Bozüyük Belediyesi tarafından lokum ikramında bulunuldu. Ardından Kaymakam Hasan Yaman ve beraberindekiler Bozüyüklü şehit Vedat Dur’un ailesini ziyaret etti. Anma törenleri kapsamında akşam saatlerinde ise 15 Temmuz Şehitleri Parkı’nda Şehitler Anıtı ziyaret edilerek “15 Temmuz” konulu Resim ve El İşi Sergisi’nin açılışı yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden etkinliklerde Atatürk Anıtı’na yapılan özel aydınlatma ile Atatürk’ün silüeti gece boyunca Türk bayrağına yansıtıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlikler  saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken, okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. İlçe Müftüsü Mustafa Topal tarafından şehitlerimiz için dua okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Kaymakamımız Hasan Yaman tarafından yapıldı. Konuşmasında “Allah bu devlete bu millete bir daha böyle olaylar yaşatmasın” diyen Kaymakam Yaman 5 yıl önce 15 temmuz gecesinde yaşanan olayları anlatarak “Başta devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan savunmasında terör örgütlerinin saldırısında şehit düşen polislerimizi,  mehmetçiklerimizi, 5 yıl önce bugün 15 Temmuz akşamında haince saldırıya uğrayarak şehit olan 251 vatandaşımızı ve binlerce gazimizi sonsuz şükran ve minnetle anıyorum” dedi. Kaymakam Yaman’ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz Belgeseli izlendi. Programın devamında Mehter takımı tarafından marşlar okunurken ” Halk Eğitimi Merkezi Müzik Grubu 15 Temmuz Kahramanlık türkülerini seslendirdi. Şiirlerin okunduğu ve halk oyunları gösterilerinin yer aldığı programda Halk Eğitim Merkezi tarafından işaret dili ile hazırlanan 15 Temmuz konulu klip izlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının canlı yayınlanmasının ardından ise saat 00:13’te tüm camilerde  sela okunurken protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından demokrasi nöbeti başladı. Programda ayrıca Bozüyük Belediyesi tarafından vatandaşlara bayrak dağıtılarak çeşitli ikramlarda bulunuldu.
    15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeni ile düzenlenen etkinliklere tüm ilçe protokolü, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

İlişkili Haberler