2.İNÖNÜ ZAFERİNİN 100.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

İkinci İnönü Zaferi’nin 100. yıl dönümü, Bozüyük’te Metristepe Anıtı ve Bozüyük İnönü Savaşları Şehitliği’nde düzenlenen törenlerle kutlanırken şehitlerimiz de rahmetle anıldı.

            Sabah saat 11.00’de Metristepe Anıtı’nda başlayan programda, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından askerler tarafından saygı atışı yapıldı. Bilecik Valisi Bilal Şentürk tarafından Şeref Defteri’nin imzalanmasının ardından Akpınar Mahallesi’nde bulunan Bozüyük İnönü Savaşları Şehitliği’ne geçildi.

            Buradaki program protokol üyeleri tarafından anıta çelenk sunulması ile başladı. Programda konuşan Belediye Başkanımız Mehmet Talat Bakkalcıoğlu “İnönü zaferleri kurtuluş mücadelesinin düzenli ordu ile kazanılmış ilk savaşlarıdır. Günün önemi buradadır. Ve; Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun ilk ışığıdır, günün anlamı da buradadır. Vatanın makus talihi yenilmiş, Türkiye Cumhuriyetinin temeli, İnönü zaferleri ile atılmıştır. Bu temelin harcı Şehit kanı ile karılmıştır. Bu devletin temelinde insan vardır, halk vardır, işte günün değeri de buradadır. Türk ulusunun kurtuluş mücadelesi sanki bir öykü, bir destan gibidir. Ama, eğer; insana çocukları, gelecek nesillerimiz sorarsa Atatürk’ü 1 Nisanlarının ne demek olduğunu, hele bugünkü gibi (PKK , PYD , YPG, DEAŞ , FETÖ) terör odakları yıkmaya çalışıyorsa bu devleti ve vatanı ve; insan beyninden vurulmuşcasına hissediyorsa durumun kötülüğünü bu öykü, bu destan bütün gerçekliği ile çarpar, titretir insanı sıcak sıcak. Ve; Atatürk’ün gelecek nesillere söylevi, kelime kelime çınlar kulaklarında insanın. Sanki geleceği görmektedir yüce önder gençliğe seslenirken. Ama; yüce önder burada yatan yüzlerce şehidimiz huzurunda, Türk gençliği ve nesilleri olarak söz verir and içeriz ki:  Atalarımızın kanları pahasına kazanılan bu toprakları ve bize emanet ettiğin bölünmez ve bütün laik Türkiye Cumhuriyetini kanımızın son damlasına kadar koruyacağız. Demokrasimizi senin ilkelerini ve devrimlerini savunacağız sonuna dek. Ülkemizi parçalamak için kim ne yaparsa yapsın, kim gaflete düşerse düşsün, içinde bulunduğumuz imkân ve şerait ne olursa olsun, bir an bile düşünmeksizin görevdeyiz. Ve senin söylediğin gibi; laik Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır!” dedi.

            Konuşmaların ardından Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla Polatlı Belediyesi tarafından başlatılan “İstiklal Bayrağı Zafer Yolunda” adlı etkinlik kapsamında Tacettin Dergahı’ndan alınan Türk bayrağı, İnönü Savaşları Şehitliği’ne getirilerek burada Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından Bilecik Valisi Bilal Şentürk’e teslim edildi. Programın devamında Kur’an-ı Kerim tilaveti okunarak İlçe Müftüsü Mustafa Topal tarafından şehitlerimizin ruhuna dua okundu. Vali Bilal Şentürk tarafından Şehitlik Defteri imzalanarak şehitlik ziyaret edildi, şehitliklere karanfil bırakıldı.

            Törenlere Bilecik Valisi Bilal Şentürk, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik, İl Jandarma Komutanı Albay Muzaffer Sandal, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, şehit aileleri ve gaziler, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı. 

İlişkili Haberler