BOZÜYÜK HABER bozuyuknet - En son ölümcül salgın 127 yıl önceymiş

En son ölümcül salgın 127 yıl önceymiş

Yaklaşık iki aydan beri Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz şu günlerde içinde bulunduğumuz sağlık imkanlarına ve tıbbi malzemelere şükrederken geçmişte atalarımızın yaşadığı zorluklar da aklımıza gelmedi değil.

Bozüyük’te Yeni Mahalle’nin üst kesimlerinde şimdiki Öğretmen Bekir Aral okulunun olduğu bölge yaşlılarımız tarafından kolera mezarlığı olarak bilinir.Eskilerden rivayetlere göre yüz yüzelli yıl öncesinde Bozüyük’te yaşanan Kolera salgını sırasında hayatını kaybedenler bu mezarlığa gömülürlermiş.

127 yıl önce Bozüyük’te görülen kolera salgınında ilçemiz insanına hizmet veren doktor,hastane,hemşire varmıydı,yada Bozüyük Halkı hastalıkta kaderine mi terk edildi bunu tam bilmiyoruz ama komşumuz Eskişehir’de bu dönemde bir Kolera Hastanesi kurulmuş.İlk olarak 13 Ekim 1893 günü Eskişehir de görülen ilk vakalardan sonra 18-19 Ekim günlerinde 29 vaka ve 15 vefatın ardından İstanbuldan gelen doktorlar ve ekipmanla Eskişehir de bir Kolera Hastanesi kurulduğunu internette yaptığımız araştırmalardan öğrenebiliyoruz.

Eskişehir’deki Kolera salgınının tarihsel seyrine akademik kaynaklardan ulaşmak mümkün ancak Bozüyük’teki vaka sayısını ve ölüm oranlarını bilemiyoruz.Dünyada her yüz yılda bir görüldüğü söylenen ölümcül salgınların günümüzden önceki Bozüyük’te son görülmesi 1893-1894 yıllarında Kolera ile olmuş.

Bozüyük Halkı bu dönemde tedavi için Eskişehir Hastanesine gidebildi mi yoksa gidemedi mi bilmiyoruz ama ilçemizde ciddi oranda can kayıplarının yaşandığını anlatılanlardan öğrenebiliyoruz.