KENT KONSEYİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI MADEN OCAKLARI İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Bozüyük Kent Konseyi tarafından Muratdere ve Camiliyayla için toplantı düzenlendi.
Kent Konseyinin ev sahipliğinde yapılan toplantıda katılımcılara Camiliyayla Köyü’nde yapılması planlanan mermer ocağı ile Muratdere Köyü’nde yapılması planlanan maden ocağı hakkında bilgi verildi. Toplantıda ilk olarak söz alan konsey başkanı Nurettin Oydu, Camiliyayla köyünün kuzeyinde kalan 3 km.lik alanda kurulacak olan mermer ocaklarının, şu an köylünün mera alanı kullandığı yerlerde olduğunu ve iki yıl önce bu bölgede yaban hayatı zenginleştirmek adına yaban geyiklerini bu bölgede saldıklarını, müdahale edilmez ise çevre faciasına yol açacağına dair sivil toplum kuruluşlarına, geniş bilgi verdi. Başkan Oydu bunun yanında Muratdere köyünde de çıkarılmak istenen bakır madenleri konusunda da bilgilendirme yaptı.
Ardından söz alan Muratdere Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı Barış Kahraman, Camiliyayla Köyü’nün coğrafi konumu üzerinde bilgilendirmeler yaparak, çıkarılacak mermer ocaklarının doğa tahribatının yanında da köy yollarının büyük zarara uğrayacağını belirtti. Muratdere Köyünde çıkarılmak istenen bakır madeni üzerinde de konuşan Kahraman, Muratdere Madenciliğin değiştirdiği projeden de bahsederek, geçtiğimiz günlerde Muratdere köyüne gelen, Bilecik il özel idaresi Çevre Komisyonu’nun proje bölgesini incelesi üzerine de bilgiler verdi.
Bilecik il genel meclisi üyesi Hüseyin Elmas, mermer ocağı açılması konusunu ilk Bozüyük Haber Ajansı’ndan okuduklarını ve bunun ardından ivedilikle il genel meclisi gündemine getirdiklerini, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
Osmanlının ilk göç yollarının bu bölgede olduğunu söyleyen Bilecik Edebali Kültür ve araştırma derneği başkanı Arif Durmuş, “yanlış bilgilerle tarihimize sahip çıkılmadı”, Orhan ve Dündar yollarının bu bölgede olduğunu, atalarımızın göç yolları olarak kullandığı yollarının tahribat edileceğini, çevrenin tarihsel bir öneme sahip olduğunu katılımcılara anlattı.
Söz alan önceki dönem Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli “taş’ın insandan önce” gelemeyeceğini belirterek insanın girmesinin yasak olduğu yere maden ocağının açılmasının da garip olduğunu belirtti.
Bozüyük Kent Konseyi bürosu önünde gerçekleşen toplantıda, bütün sivil toplum kuruluşları fikirlerini beyan ederek, konu üzerinde birleştiklerini ve çevreye zarar verecek olan bu madenlere izin vermeyeceklerini belirttiler.

Toplantıya sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra Kent Konseyi Başkanı Nurettin Oydu, Bozüyük Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karasu, siyasi parti temsilcileri, İl Genel Meclis Üyeleri Hüseyin Elmas ve Osman Çetin de katıldı.

İlişkili Haberler