BOZÜYÜK HABER bozuyuknet - Cevizde yüksek verim hedefleniyor

Cevizde yüksek verim hedefleniyor

Ceviz Üretimini Yaygınlaştırma Projesi kapsamında Bozüyük’te “Ceviz Budama Günü” etkinliği gerçekleştirildi.

            Proje kapsamında Bozüyüklü çiftçi Ahmet Arslan’a ait ceviz bahçesinde çiftçilere ceviz yetiştiriciliği, hastalıkları ve budama hakkında detaylı ve görsel bilgiler verildi. Etkinliğe Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Bilecik İl Genel Meclisi üyeleri Osman Çetin ve Erdinç Gesge, Bozüyük Müftüsü Mustafa Topal, Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Demir, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Bozüyük Ziraat Odası Başkanı Süleyman Çaydere ve çiftçiler katıldı.

            Etkinlik,  şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesinden sonra Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. İl Müdürü Yoldaş’ın konuşmasının ardından ise Bilecik Valisi Bilal Şentürk bir konuşma yaparak; “Bozüyük, rakım olarak yüksek olmasından dolayı özellikle ceviz bakımından fazla ağırlık verilmemiş bir durumda, ama her şeye rağmen yinede 112 çiftçimize toplamda 5461 fidan dağıtılan 340 dekar alana sahip. Diktiğimiz fidanlarda inşallah önümüzdeki 10 yıl içersinde yüksek bir verim elde etmeyi ümit ediyoruz. Özellikle tarımsal potansiyeli çok yüksek olan Bozüyük’ün köylerinde geniş tarım alanlarımız var. Yem bitkisi üretebileceğimiz alanlar var. Bunlarında geliştirilmesini arzu ediyoruz. Ceviz Bilecik’in marka değeri olan bir ürün. Bunun yanında bu yıl inşallah çilek üzerinde bir çalışmamız olacak. Ama farklı ürünlerle her köyün kendine özgü potansiyelini en yükseğe harekete geçirebilecek çalışmalar yapmak istiyoruz” dedi ve çiftçilerin mahsulünün bereketli olmasını diledi.

Etkinlik protokol üyelerine ve çiftçilere, ceviz bahçesinde uzmanlar tarafından ceviz budaması, bakımı hastalık ve zararlıları ile diğer teknik konularda uygulamalı olarak  bilgi verilmesi ile devam ederken, program sonunda alanda bulunanlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.