BOZÜYÜK HABER bozuyuknet - Alışkanlıklarımız (Makale)

Alışkanlıklarımız (Makale)

DEĞİŞTİREMEDİKLERİMİZ
ALIŞKANLIKLARIMIZ.
Kevser Yetkinler
Alışkanlıklarımız o kadar çok ki, farkında olmadan yaşam tarzımız haline gelen,kalıplaşmış ve asla bırakamam denilecek kadar karakterimize oturmuşlar... Bir zaman ne kadar yanlış oldugunu görürken, sonrada o yanlışla yaşamaya çalışan ve hatta bağır çağır savunarak, hayatımızla zıtlaşan 'doğru sanılan' yanlışlar.
Herhangi bir konuyu abartmak mesela; alışkanlık, abartırken büyük küçük pembe yalanlar söylemek, misafirlikte "aman az yiyeyim diyetteyim " derken bile halâ o tabağın son yudumunda bile
-  'kalmasın günah' demek.
Tansiyondan, şekerden,kolesterol dan bahsedip doymuş yağlar damar sertliği ve tıkanıklığı yapıyormuş dikkat etmeli, karbonhidrat zararlı aman uzak durun derken kim kime söyler oldu bu kadar diyetisyen bilgiyi; Anlamadım....!
Etrafta ne var ne yok merakı yokmu ...?
Nasıl bir alışkanlık ama ?
Bir de onu başkalarıyla oturup anlatmak. Dedikodunun dibine vurmak. Biliyormusunuz ..? "En büyük kitle iletişim silahı cehalettir" diye boşuna dememişler.
Gıybeti çok evla bir şey miş gibi,tam vaktinde buluşma yerinde yapmak. Doktora bile geç kalırken dedikoduya yetişebilmek; alışkanlık.
Bu ne gereksiz, ne zaman öldürücü bir iş. Birde bunun "Selfie"si var, 'toplandık' diye müspet yapan topluluk.
Ne suya, ne sabuna dokunmadan bir şeye faydası olmayan gereksiz onca kalabalık, hep alışkanlık...
Malum 'altın günleri'nde yani bu alışkanlıklar.
Yayan yürüme alışkanlığı olsa mesela. Abartmasak her konuyu, gereksiz tripler atmasak, herkesi etrafımızda toplamak için birşeyi anlatırken yalan söylemesek.
Yardımseverlik alışkanlığımız olsa,birinin ah dediğinde bir dost eli olsak.
Hadi onuda geçtim, biri hasta olur aman gidelim de aradan çıksın demek. Bu ne ya? bu ne demek?
--  Aradan çıksın' ne çirkin bi alışkanlık. Birde gittigin yerde ikramda olur o ikramıda yersin ama hiç düşünmezmisinki o insanın  zor bir hâli varmı? Adam zaten hasta.
Hiç soranınız oldumu? Yok canım nerdeee? Sen gittinya o yeter değilmi?
Onu hastane koğuşundaki yedikat yabancıda yapar.
Sen dostuna akrabana geçmiş olsun derken bir şeyler yapsan, -sana aldım, senin için bunu düşündük elimizden gelen bu dur  deyip bir şey koysanız avucuna.
Böyle alışkanlıklarda vardı bir zaman ama kayboldu.
Başsağlığında pasta tabağı modası var şimdi.
Kısa olur, öz olur doğrusu budur. Ama şimdiki nesil bunu bir başkalaştırdı.
Mevlüt yapalımda oda geçsin deriz ya,herkesi davette ikramla hoş tutarız,cenazede bile yapmayanı lafla dövüyolar. Ayıptır yahu...!
Ona yaptığın masrafla başka bişey yapın.Hayır yapın mesela.Davete gelen herkes kadar o mevlid-in hakkına yakışır bir iyilik yapmak daha iyi değil mi? Bir çocuk sevindirmek, bir aileyi gözetmek, bir çocuğu okutmak alışkanlık olsa keşke.
Güzel konuşmak. Yalan söylememek, ara açmak fitne çıkarmak yerine, arabulmak, dahamı güzel olurdu sizce ?
İsraf etmemek,temizlik taparken ev hanımları güya temizlik yapıcak ya ; aman Allahım o su,  akar akar halâ hem anlatır,  hem dolapları siler,
-ama yok, o hanım çok titiz ya. O akan suya ne oldu? Sırf israf. Gelecekte insanlar birbiriyle su için savaş bile yapacaklar denir. Daha bunun gibi korkunç israflar var. alışkanlık olmuş.
Ama insanlar buna hâla hazırlıksız. Toplum reformu denen bir "reform" lazım.Her konuda eğitilmeliyiz. Ne yazıkkı; o kadar çok konuda eksiğimiz var ki....!!!
Dürüst olmak ve insanca aynı dili konuşabilmekle bile zaten yenilendiğini farkedecek insan.
İşte kıyamet bunlara benzer, sen doğru olduğunu bilirsin ama yanlış üste öyle bir çıkar ki, sen kendi doğrunla yalanlanırsın. Küçük kıyametler yani;  tahmin ederimki bir çoğunuz benzerlerini yaşadınız.
Zamanın her döneminde ki büyük âlimlerininde batının filozofalar'ı da hep aynı durumdan  bahsetmişlerdir.
Zira, kötü olan,tüm bu alışkanlıklardan kurtulamamak. Birde bunu doğruymuş gibi, başkalarıyla gruplaşan topluluğun iflâh olamaması.
****Değişim gibi bir alışkanlığınız olsun**** 
YanıtlaYönlendir