BOZÜYÜK HABER bozuyuknet - Olmak Ya da Olmamak (Makale)

Olmak Ya da Olmamak (Makale)

Bozüyüknet olarak yeni yılda zaman zaman haber sütunlarımızın arasında makalelere de yer vereceğiz.İşte ilk makalemiz Kevser Yetkinler hanımefendi'den

TO BE OR NAT TO BE...!
(Olmak ya da Olmamak...! )

Variyetli, Eğitimli ya da Dünya güzeli veya  olağanüstü yetenekli... Süper zeki ya da Uber sosyal... SEVİLEN İNSANLARIN BÖYLE OLDUĞUNU MU ZANNEDİYORSUNUZ?

Ya da bu hallerin, sevilmenin garantisi olduğunu mu sanmıştınız? -- Tabiki hayır.
Bir sürü insan öyle sanıyormuş. Sevilen bir tip olmak ya da göz rengi gibi doğuştan gelen ve sonrasında değiştirilemeyen öğrenilemeyen bir özellik zannediliyormuş. Sadece güzel, zeki ya da yeteneklilere sahip, az sayıda şanslı insana nasip olan bir durum sanılıyor galiba...

Halbuki külliyen yanlışmış.. Duygusal zekâ kavramı, Dr. Travis Bradberry'nin imzasını taşıyan bir yazı okudum. Sevilip sevilmemenin tamamen bizim elimizde, kontrolümüzde olduğunu söylüyor.
Ve doğruca duygusal zekâmıza bağlıyor....

En tepede yer alan sıfatlar, 'içten', 'şeffaf', 'anlayışlı' olmuş.
'Zeki', 'alımlı' ve 'popüler'in adı bile geçmemiş! -- Yaaa :)
Bu sıfatlar duygusal zekaya işaret ediyor işte ve  onlarla anılanlar sırf şirin, sempatik bulunup sevilmekle kalmıyor, hayatta her anlamda öne çıkan, içten şeffaf ve anlayışlı kişileri diyorum onlar öne geçiyor.

Demişler ki, bakalım bu duygusal zekası yüksek tiplerin ortak davranış biçimi nasil ;...?
- Sevilen bir insan olmaya giden yol, hangi alışkanlıklardan geçiyor? İşte formüller;

SORU SOR:


Birini dinlerken karşınızdaki kendi söyleyeceğiyle o kadar ilgili ki, çoğu insan, karşısındakini pek duymuyor. Tek tek kelimeleri işitiyor mu, işitiyor ama bütününü anlamakta çuvallıyor.
-  Bunun ilacı soru sormak. İnsanlar onları dinlediğinizi görmeye bayılıyor.Gücü mucizevi...

HAKİKİ OL:


Hakiki ve dürüst olmak, sevilmenin mutlak şartı. Kimse sahte, yapmacık, 'mış gibi yapan' birine güvenmez. Olduğu gibi olanlar sonunda hep kazanır.

DİKKAT ÇEKMEYE ÇALIŞMA:


Sürekli dikkat çekme peşinde olan, sahne almaya doymayan tiplere kimse bayılmaz. İçten, nazik, düşünceli, anlayışlı olmanız kâfi insan kazanmak için. Dostane bir üslupla, kararlı ve az-öz konuşursanız, o kadar iyi...İnsan karşısındakinin neler neler bildiğinden önce tavirlarina bakar.

TUTARLI OL:


İnsan haşır neşir olduğu kişinin ne koşulda ne düşüneceğini, ne tepki vereceğini aşağı yukarı bilmek ister. Ancak tutarlı, istikrarlı olursanız güvenir;
yumurta tavuk bir nevi. Haletiruhiyeniz değişse bile davranışlarınız çok iniş çıkışlı olmamalı, tutarlılık bunu gerektirir.

VÜCUT DİLİNİ ÖNEMSE:


Mimik, jest, ifade, ses tonu; bunların hepsinin pozitif olması, mıknatıs etkisi yaratır. Bayanlar bilhassa lutfen daha naif ve daha hanimefendi bir uslupta olmali. Sizi ilk kez taniyan insanlarin uzerinde birakicaginiz ilk intiba'nın ne kadar etkili olduğunu görüceksiniz.
Muhatabınıza ilgili bir tonda ilerlemek, gözünün içine bakmak, ona doğru eğilerek konuşmak hep duygusal zekâ emaresidir .
Pozitif vücut dili çok ciddi önem taşıyor; zira hep dendiği gibi, ne dediğinden çok, nasıl dediğin, mühim olan... İlk izlenim hayati değer taşıyor; (Elektrik almak ya da almamak, Frekanslari tutmak yada uyuşmamak gibi)

insanlar sizi sevip sevmeyeceklerine tanıştıktan sonraki ilk sekiz saniye içinde karar veriyor! Vakit dar, vücut dili de tatlı dilli olmalı!

İSİMLERİYLE HİTAP ET:


İsminiz, sizi siz yapan en temel kelime. Ve onu başka birinden duymanın muazzam bir hazzı var.

GÜLÜMSE:


Evet, gülümse, yerine ve kişisine göre hem de çok net.
Hemen her kapıyı/kalbi açar.